Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Délka dovolené v Evropě a v Americe

Věděli jste, že se Evropané těší z podstatně delší dovolené než zaměstnanci v ostatních vyspělých zemích světa? Co takhle srovnání Evropy a USA?

Dovolená v USA a v Evropě

Zaměstnanci ve vyspělých zemích světa mají nárok na zákonnou dovolenou. Evropské firmy přitom často nabízí o týden delší dovolenou než je zákonem stanovený limit země. Běžné jsou také zaměstnanecké benefity za počet odpracovaných let v podobě dalších dodatkových volných dní. Ve Skandinávii pak nabízí firmy 6 týdnů dovolené i v domácích firmách.

Jak je to s dovolenou v Česku?

Český zákoník práce stanovuje běžnou dovolenou na minimálně 4 týdny v kalendářním roce. Tuto délku však může zaměstnavatel libovolně prodloužit, bez omezení – ať už všem zaměstnancům nebo vybrané skupině z nich. Vybrané profese mají zákonnou dovolenou ještě o něco vyšší. Čeští zaměstnanci mohou navíc využívat náhrady za nevyčerpanou dovolenou.

Dovolená v USA

Délka dovolené v USA

Ve Spojených státech oproti Česku zákon žádnou zákonnou dovolenou nestanovuje. USA mají tudíž největší smluvní volnost mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem na světě. Délka dovolené je tak důležitým rozhodovacím parametrem při výběru nového zaměstnání. Dovolenou delší než 21 dní má v Americe jen asi 13 % zaměstnanců.

Délka zákonné dovolené v Evropě a v Americe

Co se týče Evropy, 4týdenní dovolenou má například Česko, Bulharsko, Kypr, Německo, Řecko, Maďarsko či Polsko. 5týdenní dovolené si užívají ve Skandinávii, v Rakousku, ve Francii nebo na Maltě. Šest týdnů dovolené pak mají např. v Dánsku a 28 dní v Estonsku.

Pokud bychom se ohlédli na americký kontinent, délka zákonné dovolené se pohybuje na zcela jiných číslech. Zatímco v USA není zákonná dovolená žádná, v Mexiku mají alespoň 6 dní, v Kanadě 10 dní, v Peru a na Karibských ostrovech 14 dní. Českým podmínkám se délkou rovná například dovolená v Brazílii (20 dnů dovolené).

Suma sumárum, nejdelší dovolenou si mohou užívat občané Evropské unie. Je zde nesrovnatelně delší než v Americe, v Asii i v dalších zemích světa. Kolik volných dní si užíváte vy, a kde je trávíte nejraději?

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 37.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
12.07. - 19.07.2023
2023 New York Týdenní nabitý poznávací program po New Yorku v doprovodu skvělého českého průvodce více zde »
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.05. - 30.05.2023
2023 USA jihozápad Nejslavnější národní parky v kombinaci s velkoměsty států Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady v doprovodu Martina Šolína více zde »