Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Fenomenální Coca-Cola a její příběh

Coca-Cola, hnědavý nealkoholický nápoj, patří k symbolům Ameriky. Znáte příběh značky, která se stala jednou z nejdražších značek světa?

Historie Coca-Coly

Coca-Cola se zrodila v Atlantě (americký stát Georgia). Americký lékárník John Pemberton tu v roce 1886 namíchal výtečný nealkoholický nápoj, který mimo jiné obsahoval zejména listy jihoamerické koky a jádra ořechů koly. Nejdříve se nápoj prodával ve formě sirupu na recept v lékárně. Nápoj měl velmi povzbuzující účinky, léčil únavu, pomáhat měl lidem také s migrénou, nachlazením, trávením a dalšími neduhy. Pozdějším smísením s perlivou vodou pak vnikl lahodný a osvěžující nápoj.

Název Coca-Cola vymyslel Pembertonův účetní Frank Robinson, který také navrhl logo, jenž reprezentuje nápoj v nezměněné podobě dodnes. Sladký nápoj dostal svůj první slogan „Žízeň nezná roční období“ roku 1921. Znamenal, že Coca-Colu nevyhledávali lidé jen v létě k osvěžení, nápoj se stal i jakýmsi symbolem Vánoc a zimy celkově. Češi ji poprvé ochutnali po ukončení druhé světové války.

Coca-Cola v Americe

Coca-Cola ve světě reklamy

Zpočátku mohli totožné reklamy vidět Číňané, Evropané i Australané. Anglické slogany přitom byly všudypřítomné, lidé si je pamatovali, i když anglicky vůbec neuměli. Dnes se reklama přizpůsobuje místním podmínkám a snaží se komunikovat se zákazníky v jejich vlastním jazyce.
Úspěch této značky je nepopsatelný, zisky firmy se pohybují v řádech milionů dolarů měsíčně. Coca-Cola se rozšířila do téměř 200 států světa, po kterých má roztroušených více než 1 800 plnících závodů. Většina z nich je mimo USA. Závody na koncentráty dopravují základní složku Coca-Coly do plnících závodů, které se starají o to, aby se dostala k zákazníkům v podobě, na kterou jsou zvyklí.

Jak je na tom Coca-Cola dnes?

Dnes patří Coca-Cola mezi nejprodávanější produkty, lidé ji milují již více než 100 let. Propojuje celý svět, kontinenty, rasy, náboženství i politické systémy. Existuje několik variant tohoto nápoje. Od klasické přes Zero, Light nebo Sherry. Přesto, že je tento sladký nápoj rozšířen hlavně mezi mládeží, odborníci varují, že by se měl prodávat až od 15 či 18 let. U dětí totiž může působit hyperaktivitu, obezitu, cukrovku.

Coca-Cola a Santa Claus - co mají společného?

Coca-Cola každoročně figuruje mezi televizními reklamami hlavně o Vánocích. Věděli jste, že za dnešní podobou Santa Clause stojí právě Coca-Cola? Původní postava Santa Clause ještě na počátku minulého století symbolizovala dobrosrdečného skřítka. Za to, jak známe Santu dnes, může malíř Haddon Sundblom, který dal v roce 1931 pro účel reklamy na Coca-colu Santovi podobu bělovlasého usměvavého tlouštíka oděného do červeného kabátku a čepice. Předlohou mu prý by obchodník Lou Prestice.

Americká Coca-Cola - symbol USA

Zajímavosti, které jste možná o Coca-Cole nevěděli

  • Každý třetí vypitý nealkoholický nápoj na světě je Coca-Cola.
  • Spotřebitelé Coca-Coly hovoří více než 80 různými jazyky. 
  • Coca-Cola má dodnes nezměněnou recepturu. Recept je přitom přísně tajný a zná jej jen pár lidí na světě. Při pokusu o změny receptury došlo ke vzpouře zákazníků a společnost byla nucena se vrátit k původnímu složení.
  • Počátkem 2. sv. války nemělo Německo potřebné suroviny. Přišlo se tedy s jiným nápojem, který obsahoval zbytky ingrediencí z výroby Coca-Coly, cukr a ovoce - s názvem Fanta (z německého slova fantazie). Dnes je spolu s Coca-Colou nejoblíbenějším nápojem na světě.
  • Řada míst na zeměkouli (ostrovy, pláže...) nese název Coca-Cola. Jedním z nich je třeba i pláž na atlantickém pobřeží v Hondurasu, kde dříve stála výrobna Coca-Coly.
vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 39.490 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
19.07. - 26.07.2023
2023 New York Bohatý program po New Yorku s ubytováním kousek od Manhattanu a přímým letem z Prahy do NYC v doprovodu Tomáše Maříka. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 73.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.09. - 27.09.2023
2023 USA jihozápad Národní parky - např. Joshua Tree, Canyonlands, Zion, Grand Canyon, Arches, Yosemite, Sequoia + Las Vegas a San Francisco + Alcatraz v doprovodu Jiřího Koubka. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 36.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
01.12. - 08.12.2023
2023 New York Exkluzivní poznávací program s návštěvou památek, muzeí, mrakodrapů a nejslavnějších částí New Yorku v adventním období. Zájezd doprovází Martin Šolín. více zde »
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.05. - 30.05.2023
2023 USA jihozápad Nejslavnější národní parky v kombinaci s velkoměsty států Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady v doprovodu Martina Šolína více zde »
Zobrazit další zájezdy