Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Jak původem americká hra Geocaching dobyla svět

Znáte Geocaching? Jde o celosvětově rozšířenou hru s GPS, jejíž domovinou je právě Amerika. Jaké je dnešní keškování v USA? A jak hra vznikla?

Hlavní myšlenkou Geocachingu je umisťování pokladů (keší) na zajímavých a navštěvovaných místech po celém světě. Ty pak s pomocí internetu, "GPSky" a GPS souřadnic hledáte. Kešky jsou ukryté na nejrůznějších místech, v nejrůznějších velikostech a provedení. Vždy jsou ale v podobě krabičky (nádoby), uvnitř které se nachází bloček pro zápis přezdívky a data vaší návštěvy. Pokud to velikost krabičky dovolí, tak i propiska a drobné předměty na výměnu. Svou návštěvu následně zalogujete přes internet nebo aplikaci na webu geocachingu, kde máte k dispozici pod svým přihlašovacím účtem mapku se všemi keškami - těmi, které už jste ulovili i těmi, která na vás teprve čekají.

Geocaching v USA

Jak Geocaching vznikl?

Geocaching vznikl v Americe - bezprostředně poté, co 1. května 2000 americký prezident Bill Clinton oznámil odstranění umělé odchylky přidávané do signálu GPS. Tím se zvýšila přesnost tohoto původně vojenského navigačního systému pro běžné civilisty z desítek až stovek na pár metrů.

Hned den poté Dave Ulmer publikoval na Usenetu nápad o vzniku možné celosvětové hry a 3. května 2000 umístil první skrýš hry s GPS. Ta byla poprvé nalezena o den později. 12 května 2000 Geocaching přestoupil hranice USA, přičemž mezinárodní hru z něj udělala keška založená na Novém Zélandu, dále pak v Chile a dalších zemí. U nás v Česku se první keška objevila až v roce 2001.

Pár zajímavých čísel ke hře

USA je nejen zemí, kde hra vznikla, ale i státem s nejvíce keškami na světě (i když se vzhledem k jeho rozloze není čemu divit). Česká republika je v počtu ukrytých pokladů na 10. místě. Oproti Americe, kde je jich asi milion, jich je v Česku ukryto na 50 tisíc (2017). Na druhém místě je Německo a třetí Kanada. Po celém světě hra registruje 6 milionů hráčů, kteří mohou hledat z více než 3 milionu keší.

Geocaching v Americe

Geocaching v USA: Jak se "keškuje" v Americe?

Geocaching velmi úzce souvisí s cestováním. Pokud se chystáte na dovolenou do USA a jste zapálenými lovci, určitě vás bude zajímat srovnání kešek v ČR a Americe. Kešky jsou tu obecně hůře udržované, ale zato mezinárodní geocacherství tu díky čilému turistickému ruchu kvete. K nalezení jsou hlavně tradiční kešky (kdy krabičku najdete přímo na uvedené souřadnici). Ostatní typy jsou zde v menším počtu. Kešky často nebývají ani tak propracované jako v ČR – ať už je řeč o provedení skrýše nebo jejím listingu na internetu. Kešky se nachází hlavně v turistických a obydlenějších oblastech, kde jsou rozeseté skutečně „nahusto“. Pokud se vydáte na některou do přírody, pozor na zdejší hmyz a pavouky. Přece jen, můžete narazit i na nebezpečné druhy.

Tak či tak, hra je vysoce návyková, naučí vás spoustu nového a můžete s ní objevovat nepoznané - třeba i na dovolené s námi po Americe.

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 37.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
12.07. - 19.07.2023
2023 New York Týdenní nabitý poznávací program po New Yorku v doprovodu skvělého českého průvodce více zde »
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.05. - 30.05.2023
2023 USA jihozápad Nejslavnější národní parky v kombinaci s velkoměsty států Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady v doprovodu Martina Šolína více zde »