Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Krásná příroda a bohatá historie, to je opomíjený Canyon de Chelly

Překrásný a přitom tak málo známý je národní monument Canyon de Chelly. Kde ho najdete a čím vás uchvátí?

Canyon de Chelly v USA

Canyon de Chelly National Monument se rozkládá na severovýchodě Arizony v USA. O jeho podobu se zasloužil nepravidelný tok říčky Chinle Wash, který postupně provrtal rozsáhlou pískovcovou plošinu Defiance Plateau. Dotýká se 3 hlavních kaňonů oblasti: de Chelly, del Muerto a Monument. Místo patří k nejstarším obydleným územím v Americe, což ostatně dokazují zbytky puebel a nespočet cenných vykopávek, z nichž jsou některé staré i více než 4 500 let. Nejen díky tomu se stal kaňon v roce 1931 národním památníkem.

Canyon de Chelly dýchá historií

Název Chelly byl do španělštiny převzat právě od navajských kmenů, v překladu znamená "kaňon". V minulosti byla tato oblast domovem indiánských kmenů Hopi, Pueblo a Anasazi. Tito lidé zde po sobě zanechali četné pozůstatky a deblová stavení, která se dnes těší velké oblibě turistů. Zajímavé jsou například zbytky puebla White House, které zde bylo vystavěno před tisíci lety. Posledních 300 let je místo domovem indiánů kmene Navajo, jejichž rezervace je s rozlohou 27 tisíc km2 největší rezervací ve Spojených státech.

Canyon de Chelly USA

Co nevynechat v Canyon de Chelly National Monument?

Mezi největší lákadla parku patří malebná 230 metrů vysoká pískovcová skalní jehla Spider Rock, která je dnes nejfotografovanějším místem a zároveň symbolem parku. Okolo dvou největších kaňonů (Canyon de Chelly a Canyon del Muerto) vede vyhlídková silnice s několika poutavými zastávkami, odkud se můžete pokochat nádherným panoramatickým výhledem na rozmanitou krajinu. Trek na dně kaňonu členitým labyrintem skalnatých záhybů je možný pouze v doprovodu průvodce nebo rodilého Navajce. 

Canyon de Chelly je většinou turistů neprávem opomíjen při cestě za mnohem slavnějšími parky. Nevědí však, o co přicházejí. Spojuje jak bohatou historii, tak i překrásnou přírodu a úchvatné scenérie. Turistické trasy navíc nejsou náročné, takže si zde na své přijde opravdu každý.

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 37.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
12.07. - 19.07.2023
2023 New York Týdenní nabitý poznávací program po New Yorku v doprovodu skvělého českého průvodce více zde »
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.05. - 30.05.2023
2023 USA jihozápad Nejslavnější národní parky v kombinaci s velkoměsty států Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady v doprovodu Martina Šolína více zde »