Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Nakupování oblečení v USA

Populárním trendem, úzce spjatým s cestováním po USA, je nakupování značkového oblečení. Proč? A jaké záludnosti na vás při nákupech v USA čekají?

Outlety a nakupování v USA

Možná jste od známého slyšeli o tom, jak jel do Ameriky se dvěma kufry (jedním plným a druhým prázdným), aby měl místo na haldy značkového oblečení, které zde nakoupí. Některé světové značky jsou totiž u nás v Česku až nesmyslně předražené. V USA je přitom seženete doslova za „pár kaček“ - což nejednoho z nás svádí k utrácení.

Nakupovat můžete v obchodních domech v centrech měst. Zde jsou ceny na zdejší poměry až na pár výjimek (např. na Black Friday – poslední listopadový pátek) spíše běžné. Lákavější jsou pro nás tzv. outlety. Na opravdu laciné nákupy značkového oblečení se jezdí právě sem. Sortiment outletů zahrnuje starší kousky (např. z předešlé kolekce), s omezeným výběrem velikostí a barev. Tyto obchody se většinou nacházejí mimo centra měst.

S jakými záludnostmi se můžete při nakupování oblečení v USA setkat?

Nižší kvalita oblečení

Některé značky dodávají do outletů oblečení 2. jakosti. Tedy z trička mohou čnít nitě, oblečení může být flekaté apod. Každý kousek před nákupem raději ze všech stran dobře prohlédněte.

Rozdílné velikosti oblečení v USA

Pozor na jiné číslování, než na které jsme zvyklí u nás v EU. Velikosti se navíc mohou odlišovat i mezi značkami. Doporučujeme tedy prozkoumat velikostní tabulky a každý kousek nejlépe vyzkoušet.

Výprodeje a outlety v USA

Daň z obratu

Dalším rozdílem při nakupování oblečení v USA je daň z obratu (Sales Tax), kterou na cenovkách zboží nenajdete. Připočítá vám ji až pokladní na kase. Daň se liší podle toho, ve kterém státě nakupujete. Například v Delaware žádná daň není, v Kalifornii se pohybuje kolem 10 %.

Zavádějící slevy a jejich výše

Nenechte se zmást výší slevy! Vždy se rozhodujte podle ceny zboží a tím, kolik chcete za oblečení utratit.

Dobré je se také předem informovat o tom, jak to v kterém obchodě chodí (obchod od obchodu se liší dokonce i v rámci jednoho centra). Zatímco v jednom obchodě uvádí obchodník cenu už po slevě, jinde jsou ceny v původní hodnotě se štítkem „% off“, kdy vám je sleva stržena až u pokladny. V některých centrech se u vchodu prodává za pár dolarů slevová knížka, na kterou můžete čerpat další slevy. Ty se potom sčítají s těmi na prodejně.

Limit zavazadel a clo

V zápalu nakupování nezapomeňte na váhový limit vašich zavazadel. Standardně se na letech do USA odbavují zavazadla kolem 20 kg (u některých společností i více). Pokud však plánujete velké nákupy, zavazadlo je lepší přiobjednat už s letenkou než pak platit předraženou nadváhu kufru.

Pro leteckou dopravu pak navíc platí celní limity. Zboží přivezené z USA, které je dražší 430 EUR, podléhá clu a DPH u českých celníků. 

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 37.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
12.07. - 19.07.2023
2023 New York Týdenní nabitý poznávací program po New Yorku v doprovodu skvělého českého průvodce více zde »
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.05. - 30.05.2023
2023 USA jihozápad Nejslavnější národní parky v kombinaci s velkoměsty států Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady v doprovodu Martina Šolína více zde »