Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Národní park Grand Canyon

Národní park Grand Canyon je státem chráněné území v USA. Byl založen v roce 1919. Na mapě ho najdete v jihozápadní části USA, ve státě Arizona. Současnou podobu získal Grand Canyon přibližně před 1,2 miliony let díky řece Colorado, která se dnem kaňonu klikatí dodnes.

Grand canyon

Národní park Grand Canyon je jednou z nejznámějších světových turistických atrakcí. Každoročně jej navštíví okolo pěti miliónů lidí, nejen ze států USA, ale i z celého světa (ze Spojených států pochází cca 80 % návštěvníků). Nejvíce zahraničních turistů je z Anglie, Kanady, Japonska a Německa.

Kaňon v číslech

Kaňon, který peřeje řeky Colorado modelují milióny let, je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 m do 29 km (v průměru 16 km). V některých místech dosahuje hloubky až 1 600 metrů.

Národní park má rozlohu téměř 5 000 km2 a je rozdělen na jižní a severní část. Dno kaňonu se nachází v nadmořské výšce zhruba 600 m. n. m., jižní vrchol kaňonu pak v průměru 2 100 metrů. Severní strana kaňonu je ještě o 300 metrů výš, s čímž souvisí i nižší teploty a více srážek v této oblasti. Přestože vzdušnou čarou je to z jihu na sever přes kaňon v průměru pouhých 16 km, po silnici je to víc než 300 km a cesta se tak protáhne na téměř pět hodin.

Vyhlídky a zajímavosti

Největším zážitkem pro návštěvníky Grand Canyonu je bezpochyby vyhlídka do rozlehlého kaňonu. Hlavně v prvním okamžiku vám doslova vezme dech, jaký pohled se před vámi z ničeho nic otevře. Po obou stranách národního parku – jižní i severní – je vybudována řada vyhlídkových míst, z nichž je vždy jedinečný pohled do nitra kaňonu. Z některých je pak vidět až na dno, kde se vlní divoká řeka Colorado.

Zábava a dobrodružství

Grand Canyon- Velký Kaňon v USAMimo „běžných“ výhledů z jižní strany kaňonu jsou v oblasti velké možnosti sportovního vyžití, včetně raftingu i turistiky. Dno kaňonu je dostupné pěšky, na hřbetě mul, nebo i na výletních lodích. Pěší túry dolů k řece jsou však určeny pro zdatné turisty. Trvají jeden i více dní a nejsou oficiálními představiteli parku doporučovány kvůli velkým vzdálenostem, velkému převýšení i hrozbě přehřátí organismu, protože v dolní části panují vysoké teploty.

Stovkám zdatných a zkušených turistů se tyto náročné sestupy a výstupy podaří, ale i tak je každoročně vyhlášeno několik pátracích akcí na záchranu lidí, kteří se pokusili kaňon překonat.

Překonávání kaňonu je velmi populární i mezi profesionálními sportovci, kteří sem cílí pravidelně.

Ubytování v národním parku Grand Canyon

Především v jižní části národního parku se nabízí několik možností ubytování - v hotelech i v kempech. Odvážnější turisty pak každoročně láká možnost přenocování přímo v nitru kaňonu. K tomu je však třeba zvláštního povolení.

 

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 37.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
12.07. - 19.07.2023
2023 New York Týdenní nabitý poznávací program po New Yorku v doprovodu skvělého českého průvodce více zde »
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.05. - 30.05.2023
2023 USA jihozápad Nejslavnější národní parky v kombinaci s velkoměsty států Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady v doprovodu Martina Šolína více zde »