Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Orel bělohlavý: Symbol Ameriky

Orel bělohlavý je majestátný dravý pták, který se stal symbolem USA. V minulém století byl v Americe téměř vyhuben, naštěstí se tak ale nestalo a dnes zde opět žijí desetitisíce párů.

Jak vypadá orel bělohlavý?

Orel bělohlavý dorůstá do výšky 85 cm, rozpětí křídel dospělého jedince dosahuje ke 2,5 metrům, což z něj dělá čtvrtého největšího orla na světě. Váží mezi 4 až 6 kilogramy. Ve volné přírodě se dožívá až 30 let.

 

Bílé peří na jeho hlavě a ocase ostře kontrastuje s tmavě hnědým peřím na zbytku těla. Výrazný je také jeho mohutný žlutý zobák a pařáty. Typické zbarvení orli dosahují až kolem pátého roku věku.

Americký orel - orel bělohlavý

Orli vydávají silné pronikavé zvuky. Respekt budí i jejich ohromná hnízda z klacků a větví, která na zemi dosahují mnohdy až čtyřmetrové výšky, s průměrem kolem 2,5 metru. Hnízdí ale i na stromech či skalních římsách. Stejné hnízdo využívají někdy i 35 let.

Orlí jídelníček

Orli bělohlaví se kromě Havaje vyskytují na celém území USA. Žijí v blízkosti vodních zdrojů, jejich jídelníček tedy tvoří hlavně ryby. Nevyhýbají se však ani lovu menších a středně velkých savců a obratlovců. Nepohrdnou ani mršinami. Při lovu jim pomáhá zejména mimořádně vyvinutý zrak – orel bělohlavý je schopen spatřit rybu až na vzdálenost tří kilometrů.

Orel bělohlavý jako americký symbol

Není mnoho druhů ptáků, kteří by měli tu čest, dostat se do státního znaku. Orel bělohlavý je jedním z nich; jeho portrét zdobí znak Spojených států amerických.

Orli odnepaměti symbolizují moc, vítězství a ochranu. Pro svou eleganci a majestátnost se orel bělohlavý stal americkým národním ptákem a symbolem republikánského ducha. Zobrazen je na státních znacích i na zadní straně několika mincí, kde má hlavu otočenou k olivové větvičce.

Hlavní postavou lícové strany americké pečeti je národní symbol orel bělohlavý v letu. Na prsou nese srdeční štítek s modrou hlavou štítu, pod kterou je šest svislých červených pruhů na bílém (stříbrném) poli, čímž vytváří sedm bílých pruhů. Dohromady symbolizují původních třináct států.

Některé severoamerické kultury považují orla bělohlavého za posvátného ptáka a jeho peří se mezi Indiány používá při mnoha náboženských a duchovních obřadech.

Orel bělohlavý, symbol USA

Zajímavost na závěr

Je těžké si jen představit, že stačilo málo a podle americké legendy státnímu znaku USA dnes vévodila vykrmená krůta. Když se v roce 1782 o znaku rozhodovalo, strhla se v americkém kongresu kuriózní bitva mezi zastánci krocanů a obhájci orlů bělohlavých. Předmětem sporu byla otázka, který z těchto ptáků by měl v budoucnu vévodit státnímu znaku. Nakonec vyhrál orel bělohlavý. Pro kterého z nich byste hlasovali vy?

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 39.490 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
19.07. - 26.07.2023
2023 New York Bohatý program po New Yorku s ubytováním kousek od Manhattanu a přímým letem z Prahy do NYC v doprovodu Tomáše Maříka. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 73.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.09. - 27.09.2023
2023 USA jihozápad Národní parky - např. Joshua Tree, Canyonlands, Zion, Grand Canyon, Arches, Yosemite, Sequoia + Las Vegas a San Francisco + Alcatraz v doprovodu Jiřího Koubka. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 36.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
01.12. - 08.12.2023
2023 New York Exkluzivní poznávací program s návštěvou památek, muzeí, mrakodrapů a nejslavnějších částí New Yorku v adventním období. Zájezd doprovází Martin Šolín. více zde »
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.05. - 30.05.2023
2023 USA jihozápad Nejslavnější národní parky v kombinaci s velkoměsty států Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady v doprovodu Martina Šolína více zde »
Zobrazit další zájezdy