Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

San Francisco: Golden Gate Bridge

Symbol San Francisca a současně nejznámější a nejfotogeničtější visutý most na světě je Golden Gate Bridge v americkém San Franciscu.

Golden Gate Bridge - USA

Na západním pobřeží USA se rozkládá jedno z nejpřitažlivějších měst světa – San Francisco se svým červeným, visutým mostem o délce 2,7 km. Spolu s s Alcatrazem a tramvajemi šplhajícími do kopců patří k hlavním symbolům San Francisca.

Výstavba unikátního mostu Golden Gate Bridge

O jedinečnou stavbu se zasloužil stavitel Joseph Baermann Strauss. Ze začátku byl jeho nápad, postavit přes úžinu Golden Gate visutý most, považován za šílenost. Setkával se prakticky se stejným nepochopením, jako architekt Gustave Eiffel před výstavbou své Eiffelovky v Paříži. Přesto byla nakonec stavba mostu povolena a mohl se tak pustit do boje s nepochopením i nepříznivými přírodními živly.

Most byl dostaven v roce 1937, od té doby se stal prakticky klíčovým mostem, který spojuje San Francisco a vlastně celou jižní Kalifornii se severem státu. Od samotného otevření mostu ho přejely více než dvě miliardy aut. Denně se po něm projede asi 115 000 automobilů.

V dnešní době by výstavba obdobného mostu podle propočtů vyšla na více než 30 miliard korun.

Golden Gate Bridge - USA

Zajímavosti o Golden Gate Bridge

  • Golden Gate Bridge má v názvu zlatou, přesto je červený. Pojmenovaný je podle úžiny Golden Gate Strait, ve které je postaven. Ta své jméno převzala od topografa, kterému v polovině 19. století připomínala Zlatou úžinu v Istanbulu.
  • Golden Gate Bridge měl být původně černý nebo šedý. Červená byla nakonec zvolena proto, že dobře ladí s okolím a současně je poměrně dobře viditelná v mlhách, které jsou zde více než časté.
  • Na údržbě mostu se pracuje takřka nepřetržitě. Průběžně je mostem zaměstnáno více než 50 dělníků. K hlavním pracím na mostě patří nátěr, který probíhá celoročně. Sotva se s pracemi na jedné straně mostu skončí, mohou začít na druhém konci znovu.
  • Výstavba mostu byla mimořádně náročná, stavitelé museli počítat s častými zemětřeseními, typickými pro tuto oblast. Komplikace působily také změny počasí a bouřlivé přílivy a odlivy. Projekt byl celkově financován dluhopisy ve výši 35 miliónů dolarů.
  • Most se nechvalně proslavil jako místo, které vyhledávají sebevrazi. Podle statistik zde ukončilo svůj život kolem 1 200 lidí.
  • Nejkrásnější výhled na most se nabízí z protějších kopců zátoky, z prostředí přírodního parku Golden Gate National Recreation Area. Stavba je jedním z největších turistických lákadel San Francisca.  
vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 37.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
12.07. - 19.07.2023
2023 New York Týdenní nabitý poznávací program po New Yorku v doprovodu skvělého českého průvodce více zde »
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.05. - 30.05.2023
2023 USA jihozápad Nejslavnější národní parky v kombinaci s velkoměsty států Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady v doprovodu Martina Šolína více zde »