Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Státní svátky v USA

V USA se neustále něco slaví. Oficiálních státních svátků nicméně není tolik a ne každý svátek platí ve všech státech. Státní svátky vesměs připomínají nejvýznamnější dny historie Spojených států amerických a jejich nejznámější osobnosti. Začněme tedy postupně, měsícem lednem...

Vánoce v USA - svátek

 

Americké státní svátky

Nový rok (New Year’s Day)

Kdy: 1. ledna
Tento svátek slavíme i u nás, není jej tedy třeba blíže představovat. V USA je známý také jako New Year’s Day.

 

Výročí narození Martina Luthera Kinga Jr.

Kdy: třetí pondělí v lednu
Martin Luther King Jr. byl baptistický kazatel a jeden z největších bojovníků za lidská práva Afroameričanů na světě. Právě on se zasloužil o zrušení zákona, který rozděloval Američany na bílé a černé. Za své činy získal Nobelovu cenu za mír. Ve věku 39 let však zemřel, stal se obětí atentátu. Američané jeho památku uctívají vždy třetí pondělí v lednu. V některých amerických státech je tento svátek kombinován s dalšími oslavami.

 

Inaugurační den (Inauguration Day)

Kdy: 20. ledna každý čtvrtý rok (rok, který následuje po prezidentských volbách)
V Inaugurační den nově zvolený prezident USA stvrzuje přísahu Spojeným státům americkým. V případě, že tento svátek vychází na neděli, přesouvá se Inaugurační den na 21. ledna.

 

Výročí narození George Washingtona

Kdy: třetí pondělí v únoru
O tomto americkém státním svátku si obyvatelé USA připomínají narození jejich historicky prvního prezidenta - George Washingtona. Svátku někteří Američané přezdívají Den prezidentů, Abraham Lincoln se totiž také narodil v únoru.

 

Den obětí války (Memorial Day)

Kdy: poslední pondělí v květnu
Den obětí války se v USA slaví od roku 1866, kdy byl známý ještě jako Den padlých. Zatímco tehdy se uctívaly oběti z americké občanské války, dnes připomíná oběti padlé ve všech historických válkách.

 

Den nezávislosti (Independence Day)

Kdy: 4. července
Den nezávislosti je jedním z nejznámějších amerických svátků. Připomíná událost z 4. červenec 1776, kdy byla přijata Deklarace nezávislosti USA na Velké Británii. 

 

Svátek práce (Labor Day)

Kdy: první pondělí v září
Stejně jako my, i Američané mají svůj svátek práce. Nazývají ho Labor Day. Slaví se vždy první pondělí v září, tento den neformálně končí léto a den na to dětem začíná škola.

 

Columbův den (Columbus Day)

Kdy: druhé pondělí v říjnu
Columbus Day připomíná rok 1792, kdy se poprvé slavilo výročí objevení Ameriky Kryštofem Columbem.

 Den veteránů - státní svátek USA

Den veteránů (Veterans Day)

Kdy: 11. listopadu

Váleční veteráni jsou v USA považovaní za skutečné hrdiny. Mají tedy i svůj státní svátek. Veterans Day připomíná den podepsání konce První světové války.

 

Den díkůvzdání (Thanksgiving Day)

Kdy: čtvrtý čtvrtek v listopadu
Den díkůvzdání je svátek s dlouholetou tradicí, jímž se dříve symbolicky děkovalo za podzimní úrodu. K tomuto dni patří tradiční sváteční večeře, včetně pečeného krocana.

 

Vánoce - První svátek vánoční

Kdy: 25. prosince
25. prosinec patří v USA Vánocům. Američané si oproti nám rozbalují dárky až 25. prosince ráno. Věřící si v tento den připomínají den narození Ježíše Krista - již od roku 1870, kdy se 25. prosinec stal státním svátkem USA.
 

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 39.490 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
19.07. - 26.07.2023
2023 New York Bohatý program po New Yorku s ubytováním kousek od Manhattanu a přímým letem z Prahy do NYC v doprovodu Tomáše Maříka. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 73.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.09. - 27.09.2023
2023 USA jihozápad Národní parky - např. Joshua Tree, Canyonlands, Zion, Grand Canyon, Arches, Yosemite, Sequoia + Las Vegas a San Francisco + Alcatraz v doprovodu Jiřího Koubka. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 36.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
01.12. - 08.12.2023
2023 New York Exkluzivní poznávací program s návštěvou památek, muzeí, mrakodrapů a nejslavnějších částí New Yorku v adventním období. Zájezd doprovází Martin Šolín. více zde »
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.05. - 30.05.2023
2023 USA jihozápad Nejslavnější národní parky v kombinaci s velkoměsty států Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady v doprovodu Martina Šolína více zde »
Zobrazit další zájezdy