Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Svátek sv. Valentýna

Americký Valentýn? Romantický svátek zamilovaných nebo svátek, při kterém se radují hlavně obchodníci? Zajímavé je, že i když spousta lidí vnímá Valentýn jako komerční tradici z USA, ve skutečnosti má ryze evropské kořeny…

Valentýn

Kde se svátek sv. Valentýna vzal?

Valentýn byl údajně biskup z Terni, který žil v 3. století. Točí se kolem něj hned dvě legendy. Podle první z nich byl popraven kvůli lásce. Císař Markus Aurelius Claudius tehdy zrušil manželství, protože nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností. Valentýn však i přes zákaz zamilované tajně oddával, za což byl 14. února 269 popraven. Podle druhé legendy Valentýn zemřel díky svým léčitelským schopnostem, když uzdravil syna známého rétora Kratóna. Legenda vypráví, že se za chlapce modlil, až jej Bůh vyslyšel a syna zázračně uzdravil. Římští senátoři Valentýna obvinili z nekalých praktik a uvěznili ho. Nakonec byl popraven.

Oslavy sv. Valentýna v Americe

Ať už jsou kořeny svátku jakékoliv, Američané na sv. Valentýna nedají dopustit. 14. února byste v USA snad nenašli člověka, který zamilované Valentýnky někdy neodesílal.

Američané si mezi sebou dávají menší, ale i nákladnější dárky. Děti mají ve školách volnější den, během kterého hrají tematické hry a vyrábí přáníčka pro své nejbližší. Na Valentýna se nezapomíná ani v domovech důchodců. Dárečky dostávají i domácí mazlíčci. Valentýn v USA není jen oslavou lásky zamilovaných dvojic, ale také oslavou přátelství, vzájemného porozumění a tolerance.

Valentýn v USA

Tak jako tak, jde zejména o nesmírně komerční svátek, ze kterého profitují obchodníci, nikoli zamilované páry. I kdybyste na něj chtěli se sebezapřením zapomenout, tlak z médií a obchodních středisek vám ho směle připomene.

Valentýn a polibky na veřejnosti

To, že je Amerika zemí kuriozit, jen tak někoho nepřekvapí. Pokud byste však svou druhou polovičku chtěli na Valentýna líbat na veřejnosti, nejprve pečlivě nastudujte, jak je tato „problematika“ ošetřena ve státě, ve kterém chcete svou lásku projevovat. V Connecticutu, Michiganu či Bostonu si dejte pozor na líbání v neděli. Ta má být určena duchovnímu rozjímání, a proto je líbání zakázané. Ve státě Florida muži nesmějí líbat manželkám ňadra. V Iowě se můžete líbat až pět minut, Rhode Island dovoluje líbat se nanejvýš tři minuty a ze všeho nejpřísnější je Maryland. Ten umožňuje jen kratičký, vteřinu trvající, polibek.

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 69.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.09. - 27.09.2023
2023 USA jihozápad Národní parky - např. Joshua Tree, Canyonlands, Zion, Grand Canyon, Arches, Yosemite, Sequoia + Las Vegas a San Francisco + Alcatraz v doprovodu Jiřího Koubka. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 36.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
01.12. - 08.12.2023
2023 New York Exkluzivní poznávací program s návštěvou památek, muzeí, mrakodrapů a nejslavnějších částí New Yorku v adventním období. Zájezd doprovází Martin Šolín. více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 41.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
12.07. - 19.07.2023
2023 New York Týdenní nabitý poznávací program po New Yorku v doprovodu skvělého českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 42.490 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
19.07. - 26.07.2023
2023 New York Bohatý program po New Yorku s ubytováním kousek od Manhattanu a přímým letem z Prahy do NYC v doprovodu Tomáše Maříka. více zde »
Zobrazit další zájezdy