Jsme tu pro vás již od roku 1993
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
USA USA Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Tradice amerických Vánoc, které možná neznáte

Americké Vánoce jsou tak pestré! Některé tradice a obyčeje jsou známé jako Amerika sama, některé však méně. A o těch bude dnes řeč.

Vánoce v USA a zvyky

Vánoce v USA. Věděli jste, že…

  • Prvním státem, který v USA uznal Vánoce jako svátek, byla v roce 1836 Alabama. Naopak posledním byla v roce 1907 Oklahoma.
  • Americké Vánoce jsou o třech hlavních barvách - zelené, červené a zlaté. Zelená symbolizuje život a znovuzrození, červená Kristovu krev a zlatá světlo a bohatství.
  • Americké domy jsou během Vánoc osvětleny a ozdobeny cesmínou, řetězy z popcornu, cukrovými hůlkami a kýčovitými Santa Clausy. Američané berou výzdobu svých obydlí velmi vážně.
  • I v Bílém domě se rozsvěcuje vánoční stromek. Strom je každoročně vyzdoben v jiném stylu, který určuje první dáma. Od roku 1970 má místo v Modré místnosti.
  • Tradičním vánočním jídlem je v USA pečený krocan s bramborovou kaší a omáčkou gravy. Jako dezert se obvykle podává dýňový koláč, pekanový koláč nebo ovocný vánoční puding.
  • Všechny dopisy amerických dětí, které jsou adresované Santa Clausovi, dorazí do městečka ve státě Indiana, kde má Santa své muzeum. Všechny dopisy, které sem přijdou do 21. prosince, se dočkají od Santy a jeho elfů odpovědi. Chcete to zkusit? Zapište si adresu: Santa Claus, PO Box 1, Santa Claus, IN 47579, USA.
  • Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD) během Vánoc americké děti informuje o aktuálním výskytu Santa Clause. Jak už to tak bývá, milá tradice vznikla omylem. V roce 1955 obchod Sears otiskl v reklamě špatné číslo hračkářství v Colorado Springs, kam měly děti telefonovat svá vánoční přání. Děti se tak dovolaly veliteli vzdušné obrany USA H. Shoupovi, který ochotně odpovídal na dotazy o aktuální pozici Santy.

 Vánoční strom USA

Americké Vánoce v číslech

  • Vánoční stromky živí v USA kolem 100 tisíc lidí – stromečky se pěstují v 21 tisících školkách po Americe. Největší zájem je v průměru o patnáctileté stromky.
  • Šestina ročních tržeb v amerických obchodech souvisí právě s vánočním obdobím, jen za výzdobu domů jsou Američané ochotni utratit v přepočtu 12 miliard korun.
  • V USA je kolem 20 tisíc profesionálních Santa Clausů – ti se každoročně dokonce i školí. Čemu? Například příjemnému vystupování, aby nepřijímali peníze před dětmi nebo třeba tomu, co by neměli konzumovat, aby měli příjemný dech při konverzaci s dětmi.

Těšíte se na Vánoce stejně jako my?

 

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 37.990 Kč
délka pobytu:
8 dní

termín:
12.07. - 19.07.2023
2023 New York Týdenní nabitý poznávací program po New Yorku v doprovodu skvělého českého průvodce více zde »
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
12.06. - 27.06.2023
2023 USA jihozápad Národní parky + nejzajímavější velkoměsta států Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada v doprovodu českého průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 74.990 Kč
délka pobytu:
16 dní

termín:
15.05. - 30.05.2023
2023 USA jihozápad Nejslavnější národní parky v kombinaci s velkoměsty států Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady v doprovodu Martina Šolína více zde »